ZIMSKA KAMUFLAŽA Z LAKOM ZA LASE - WHITEWASH 2. DEL
Ta del bo kar dolg in upam, da do konca članka ne zgubite koncentracije. No, pa gremo lepo po vrsti. Postopki staranja so že tako izpiljeni, da zelo počasi prihaja do novih tehnik ali drugačnega vrstnega reda. Vrstni red, ki ga uporabljam je najboj prevladujoč in se spreminja le v primeru da hočemo doseči določen efekt.
Najprej začnemo s filtrom; pred filtrom sem maketo zaščitil z akrilnim sijočim lakom. Najbolj primerna podlaga za filter je polsijoča ali nesijoča (mat), a se tudi s sijočim lakom da. Zakaj nesijoča podlaga? V primerjavi z washom hočemo, da tekočina ne steče in ostane na mestu. To je tudi največja razlika med tehnikama. Z filtrom sem ubil prejšne prevelike kontraste in “umazal” belo kamuflažno barvo. Dolgo zagotovo ni mogla biti čista. Za filter sem uporabil Migov odtenek za tribarvno shemo.
Čopič mora biti navlažen, ne moker!
Potem pride na vrsto wash. Za demonstracijo sem nalašč uporabil rjave barve wash, da se bolje vidi. In tudi nisem bil preveč previden kako ga nanašam. Članek o washu.
Počakamo, da se posuši in ga počistimo s čopičom, navlaženim z white špiritom.
V resnici je rjava barva neprimerna za zimske kamuflaže. Rabimo nekaj več kontrasta in zato raje izberemo temno rjav wash, kar sem tudi sam naredil po slikanju. Na vrsti je ponovno igranje z belo barvo. Tokrat izberemo emajl belo barvo; jaz sem uporabil Revelovo. Hočemo doseči malo bolj razgibano kamuflažo in emajl boljše pokriva, zato je boljša izbira, kot olje.Emajl rahlo razredčimo in ga nanesemo na maketo, kot da bi barvali odkruške.
In te madeže previdno razmažemo navzdol
Tako dobimo efekt barve, ki počasi izginja z vozila zaradi vremenskih vplivov. In tako pridemo do odkruškov. Odkruški ali paint chipi po angleško, so tehnika, ki se jo splača izpopolniti. Od nje je zelo odvisno ali bo vaša maketa povprečna ali pa vrhunska. Največja napaka, ki jo delamo maketarji, je neprimerno rezredčena barva in tako premalo ostri odkruški. Odkruški morajo imeti ostre robove in ne smejo biti preveliki. Seveda so izjeme, ko naprimer delamo rjaste makete, ki zahtevajo ekstremnejše staranje.In počasi lezemo naprej. Tokrat sem poskusil proizvod firme AK, ki se mu reče streaking grime. Streaking grime naj bi bila tekočina, s katero ponazorimo umazanijo, ki se pojavlja po horizontalnih površinah vozila. Zadeva je razredčen emajl.
Postopek lahko seveda ponovimo, če se nam zdi, da efekt ni dovolj viden. Tekočina je tudi super za hitro simuliranje umazanije na maketi. S čopičom nanesemo zvarek in ga s čistim čopičom počistimo.
In tako pridemo do pigmentov. Kakorkoli se nam zdi, da lahko simuliramo prah in umazanijo na vse druge načine, je pigment še vedno najbolj pristen. In tudi zelo enostaven – izberemo primerno začetno barvo in jo nanesemo na maketo (osredotočimo se na vogale). Ne pozabimo, da lahko barve med sabo mešamo, da dobimo željeni odtenek. Nekaj o suhem blatu sem že napisal v I. in II. članku (kliknite na številko).
Nato pigment zalijemo z white špiritom in ga poljubno premikamo kamor hočemo
Pri sušenju si lahko pomagamo s fenom. Po sušenju...
Vzamemo drug odtenek pigmenta (v mojem primeru Russian earth) in ponovimo vajoKer smo uporabili dva pigmenta, bo prah ali umazanija bolj resničena in pravilna. In ne pozabimo, da je taka podlaga izvrstna za nanašanje oljnih in vodnih efektov.
Na vrsti je prašenje z Air Valejo Sand Yellow; o tehniki si preberite v tem članku - LINK
Tako, pa smo pripravljeni na blato po kolesih in trupu vozila. Najprej se odločim, katere barve hočem – glede na geografsko lokacijo in letni čas. En način za simuliranje suhega blata je s pigmenti. Postavimo maketo na bok in nanesemo pigment
In ga že po poznanem postopku prelijemo z white špiritom ali v mojem primeru z Migovim fixerjem.
Seveda pa vedno obstaja več načinov za dosego cilja. Še hitrejši je način, ki ga trenutno prikazuje Mig Jimenez. Enostavno uporabimo izbrano barvo AK firme in jo zmešamo z navadnim mavcem
Vzamemo stari čopič in ga potunkamo v zmes (barve naj bo okoli 60-70%), ga pridržimo kjer hočemo simulirati poškropljeno blato in to zmes z zračno pištolo pihnemo na podlago.In kaj je najbolj fino pri tej tehniki? Uporabili smo emajlno barvo, ki se ne posuši takoj in nam tako olajša delo. Nekateri deli makete bodo zagotovo preveč umazani in jih lahko zelo preprosto počistimo z navlaženim čopičom; uporabimo lahko white špirit
S čiščenjem pa pridemo še bližje realnosti, saj zgleda, kot da je blato delno sprano od dežja. Z isto zmesjo pobarvamo še gosenice...
Ne pozabite obrisati gosenice po nanosu barve. Tako jih bomo lahko na koncu metalizirali z tehniko suhega čopiča (drybrush).
Ker pa monotono blato zgleda prekleto dolgočasno, ga bomo z naslednjim korakom res poživili. Vzamemo suhe pigmente in jih s čopičom nanesemo na maketo
Efekt je takoj opazen. Če hočemo, lahko ta pigment za vedno zaščitimo z Migovim fixerjem. Tako pa imamo spodobno podlago za nasledni korak, ki bo simulacija mokrega blata -LINK
Vzamemo temnejšo barvo AK firme (fresh mud) in jo zmešamo z mavcem. Tokrat dodamo le drobec mavca. Mavec določa kako gosta bo zmes; naprimer, če hočemo res debel nanos blata, dodamo veliko mavca. Tehniko poznate že iz prejšnega koraka. Zmesi dodamo svetleč lak (v mojem primeru MIgov wet effects) in kanček črnega olja. Črno olje zato, ker sem hotel temnejšo barvo blata. Tokrat se osredotočimo na res spodnje dele makete.
Ker pa tokrat nočem paziti na oversprej sem naredil preprosto masko za kolesa
Ko smo končali z aribrushom, malo razredčimo zmes in jo s čopičem nanesemo, kot wash.
Ko se malenkost posuši, tekočino malo zgostimo in jo tokrat nanesemo na prejšnji madež, vendar na manjši prostor. Tako dobimo mesta z različno gostimi madeži, ki še dodatno poživi maketo.
In to bi bil skoraj konec staranja. Sledi še popravljanje nekaterih malenkosti, barvanje in leplenje zadnjih delov, simuliranje kovine in na koncu seveda slikanje končane makete. Tako nam za vedno ostanejo slike, če se z maketo slučajno kaj zgodi...
SVM TEKMA
SVM povezave
Arhiv
Člani
Spletni dnevniki
-
-
-
-
-
Hurricane Mk.I; Finnish Air ForcePred 1 mesecem
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
I'M BACKPred 10 leti
-
-
The x-factor...Pred 11 leti
-
-
-
-
Tiger WerkbundPred 11 leti
-
-
-
( another ) T 55, a rusty experiencePred 12 leti
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Oznake
- 1:24 (1)
- 1/10 (1)
- 1/12 (4)
- 1/144 (10)
- 1/144 C-47 "dakota squadron" Izrael (1)
- 1/16 (2)
- 1/18 (2)
- 1/24 (13)
- 1/25 (2)
- 1/32 (6)
- 1/35 (31)
- 1/48 (24)
- 1/72 (188)
- 1/72 Special Hobby (1)
- 1/8 (1)
- 1981 (1)
- 206freak (1)
- 3D Blitz Models (1)
- Academy (5)
- ACE (1)
- Aeroplast (1)
- Airfix (10)
- AMK (2)
- AML (1)
- Amodel (1)
- Anže Zorko (7)
- Arma Hobby (1)
- Art Model (1)
- AZ Models (3)
- Azur Frrom (1)
- Balkan models (1)
- Barvna modulacija (1)
- Bilek (1)
- bkorelc (1)
- Cestna vozila (19)
- Civilna in potniška letala (3)
- CMR (1)
- Cyber-Hobby (3)
- članki o dioramah in vinjetah (6)
- članki o maketah (3)
- članki o tehnikah staranja (11)
- diorama (5)
- Dirkalni motocikli (3)
- Dragon (4)
- Dream Model (1)
- Dusting (1)
- Eduard (12)
- Fading z olji (1)
- figure (12)
- Fine molds (4)
- FPW Model (1)
- Fujimi (4)
- G.W.H. (1)
- Gašper Podbregar (22)
- GregaX (3)
- grofo (11)
- Hasegawa (22)
- Helikopterji (11)
- Hobby 2000 (1)
- HobbyBoss (10)
- Hobbycraft Canada (3)
- Hs 129 (1)
- ICM (2)
- Italeri (9)
- Jeti (131)
- Kinetic (1)
- KP (1)
- legato (1)
- ltaleri (1)
- marmotte (21)
- Masterbox (1)
- matic176 (8)
- Meng (2)
- MGD Models (1)
- Miniart (2)
- MN Modelar (1)
- Modelsvit (4)
- moderni vojaški oklep in vozila (6)
- MPC (1)
- oklepna vozila WW1 (2)
- Oljni in drugi madeži (2)
- PJ Production (3)
- Planet Hobby (1)
- Planet Models (1)
- Platz (5)
- Predusting (1)
- Propelerska letala (53)
- Prvi (44)
- PZL P.11c Arma Hobby 1/48 (1)
- resin (1)
- Revell (32)
- Rudi Škornik (21)
- RV Aircraft (3)
- Samo Štempihar (15)
- Sci-fi (2)
- Silvo Privšek (165)
- Smer (3)
- Sova-M (2)
- Special Hobby (17)
- star wars (1)
- Suho blato (2)
- svm (6)
- Sweet (2)
- Sword (6)
- Tamiya (30)
- Tarangus (2)
- tekme (16)
- traktor (1)
- Trumpeter (10)
- Vabila na tekmovanja (2)
- Vabila na tekomovanja (2)
- Valom (2)
- vinjeta (17)
- Vlažno in mokro blato (1)
- vozila (3)
- Wolfpack (1)
- WW1 (13)
- ww2 (4)
- WW2 oklep in vozila (19)
- Zvezda (2)
- Zvezda Jak-3 (1)
1 komentarji:
Zelo priročno in uporabno. Ter predvsem opisano in prikazano, kot se spodobi. Veselim se naslednjih how-to-jev.
*clueless avijatik
Objavite komentar