21. 4. 12

Ponazoritev panelnih linij na letalih z olji

        
         Kolega Prvi je že podrobno obdelal staranje tankov in oklepnih vozil, jaz pa se bom lotil tehnik staranja letalskih maket. Tudi letala so v nasprotju s prepričanjem mnogih maketarjev, precej umazane sorte. Umazanija izpuhov, sledi puščanja olja in ostalih tekočin, saje na topovskih ceveh in strojnicah, odluščena in spraskana barva,sledi blata in prahu zaradi pristajanja na neurejenih letališčih.  Pravzaprav si veliko tehnik staranja izposodimo od "tankistov".
        Osnova vsakega staranja letalskih maket je ponazoritev panelnih linij. Tehnik je veliko, od prašenja s pastelnimi kredami, pacanja z akrilno pasto in kasnejšega brisanja makete s krpo, uporabe tuša ali tempera barv. Sam prisegam na wash iz oljnih barv.
Pri staranju z oljnimi barvami je pomembnih precej stvari, še najbolj pa je pomembna podlaga, na katero nanašamo olja. Ta mora biti akrilne osnove, zato ponavadi po končanem barvanju in lepljenju nalepk na maketo nanesemo sloj ali dva akrilnega laka. Sam uporabljam Tamiyin akrilni lak, nekateri drugi maketarski kolegi pa uporabljajo tudi Glanzer - čistilo za tla.  Akrilni lak naj bo polsvetleč in ne popolnoma svetleč...več o tem pa v nadaljevanju.
        Wash iz oljnih barv si lahko pripravimo sami, lahko pa kupimo že pripravljene izdelke namenjene prav temu. Jaz si jih ponavadi pripravim sam, saj le tako lahko namešam primeren odtenek washa. Dovolj pisanja, slike povedo več.

Potrebna orodja in barve, ter razredčilo.



Izbrane oljne barve iztisnem na papir, ki bo vpil odvečno olje in počakam nekaj minut. Največkrat uporabljam odtenke črne, raw umbre ter paynes grey.


Namešam primeren odtenek barve.


Nato nekaj namešane barve razredčimo s terpentinom.


Maketa in pripravljena mešanica pred začetkom staranja


S tankim čopičem wash kanem v stike panel. Ker je površina svetleča, bo wash potegnilo po panelih.

  
 
Končano nanašanje washa. Vedno delam le na enem delu makete. Niikoli ne delajte washa naenkrat po celi maketi.






Pustim nekaj minut, da se wash pusuši, vendar ne popolnoma. Vmes si pripravim v paleto nekaj čistega terpentina.




Po dobrih desetih minutah s čopičem, namočenim v terpentin, počistim višek washa. Ponavadi ga razmažem tudi po sredini panel. Ker je podlaga polsvetleča, wash lepo razporedi po panelih.


Del makete s končanim washem. Ponavadi počakam kakšen dan ali dva pred končnim lakiranjem. Čas sušenja pa je odvisen tudi od vrste terpentina, ki ga uporabljamo.


Če hočemo bolj intenziven videz panelnih linij, lahko postopek tudi ponovimo. Ali pa že v samem začetku namešamo bolj bogato mešanico washa.

Upam, da vam bo tole v pomoč, uživajte v maketarjenju.

0 komentarji:

SVM TEKMA

1. in 2. 6. 2013

Arhiv

Spletni dnevniki

Oznake