26. 7. 11

ZIMSKA KAMUFLAŽA Z LAKOM ZA LASE - WHITEWASH 1. DEL

.
Po daljšem času se oglašam z novim člankom. Whitewashed vozila ali vozila z zimsko kamuflažo so postala zelo moderna v zadnjem času. V članku bom opisal postopek barvanja in staranja kamuflaže s pomočjo tehnike z lakom za lase. Prvi, ki je pokazal, kaj se s tehniko da doseči je bil Phil Stutcinkas z njegovo štirico, ki je dobila naslov “Best of show” na prestižni angleški tekmi Euromilitarie 2006.
Ni trajalo dolgo, da so jo začeli uporabljati vsi mojstri v našem hobiju. Tehnika se uporablja za zimske kamuflaže na vojaških vozilih. Nekateri tehniko s pridom izrabljajo za vse vrste odkruškov in obrabe barve. Jaz se bom v članku skoncentriral na uporabo tehnike za zimsko kamuflažo na Su-76.
Kaj je pomembno poudariti ali omeniti, preden začnemo? Glavne tri stvari, ki so:
-debelina nanosa laka za lase vpliva na končni izgled odkruškov
-debelina bele barve (v mojem primeru) je enako pomembna za končni izgled
-barve, ki se najboljše obnesejo, so akrilne. Najbolje Tamijini akrili, za njimi pa Valejo Model Color in Lifecolor
-Za drgnjenje so poleg čopičov potrebni tudi drugi predmeti, kot so: zobotrebec, šivanka, itn.

DEBELINA LAKA ZA LASE
Pri treniranju tehnike hitro ugotovimo vzorčno povezavo med debelino nanešenega laka in velikostjo odkruškov. Pravilo je, da debelejši, kot bo sloj laka, večji bodo odkruški. Včasih je bolje nanesti manj laka in bolj drgniti barvo, kot da odstranimo preveč barve naenkrat in dobimo nerealistične odrgnine. Kakšen lak za lase pa je sploh uporaben za tehniko? Načeloma ni velikih razlik; sam sem sprobal tri vrste in vsi so delovali enako. Če bomo lak nanesli kar iz piksne, pazimo  da izberemo takega, ki šprica čimbolj fino, da ne zalijemo cele makete. Lahko pa lak prenesemo v zračno pištolo in ga špricnemo na maketo.

DEBELINA KAMUFLAŽNE BARVE
V mojem primeru je to bela barva, a lahko je katerakoli. Kot sem že omenil, maketarji uporabljajo tehniko tudi za navadne odkruške. Debelina nanosa barve je zelo pomembna. Čim transparentna je barva, lažje jo bomo drgnili. Če špricnemo debel nanos, bomo dobili tudi večje odkruške in ne tako odgrnjeno barvo. Iz prakse sem opazil, da je kombinacija odgrnjene barve z manjšimi odkruški veliko bolj realistična.

BARVA, KI JO BOMO DRGNILI
Najljubše proizvajalce sem že naštel. Ugotovil sem, da je izmed vseh najboljša Tamijina akrilna, saj se jo da lepo kontrolirano odrgniti, medtem ko so Valejo vinilne barve in so preveč gumijaste za tehniko. To pomeni, da se barva prehitro odstrani in dobimo velike, nerealistične odkruške. Valejo Model Air so sploh najmanj primerne za to tehniko. Se pa seveda tudi z njimi delati, samo proces je veliko bolj naporen.

KAKO TEHNIKA DELUJE?
Marsikomu ni jasno, kako sama tehnika deluje. Proces je zelo enostaven - lak za lase je občutljiv oziroma topljiv v vodi. Ko gre čez njega sloj barve, je lak pod njo še vedno aktiven. Ko začnemo sloj barve drgniti, voda prodre do laka in ga začne topiti, ta pa začne z lakom vred odstranjevati barvo. Tako ,naj bo dosti teorije zaenkrat, pa si oglejmo raje praktičen primer.
Za tehniko rabimo – maketo (brez nje ne gre ;), lak za lase in barvo, ki jo bomo drgnili. V mojem primeru Tamiya X2

Naj še omenim da sem maketo pošprical z akrilnim lakom (lak za parket Cera veloce od Pronta). Tako sem zaščitil prvotno akrilno barvo. No pa lahko začnemo z lakom. Jaz najraje delam po korakih in to pomeni, da barvam samo eno stran makete naenkrat. Tako se lahko bolj ostredotočim na odkruške.

Takoj ko nanesem lak, ga posušim z sušilcem za lase; tako prihranim na času. Potem pa začnem špricati belo barvo. Pazim, da neenakomerno nanesem barvo in seveda, da je sloj dovolj prosojen. Na spodnji sliki sem Tamiyo redčil z Gaia notes razredčilom, ki je podobno originalnemu Tamiyinemu razredčilu. Vendar sem pa hotel poskusiti še redčiti z navadno vodo in v nadaljevanju ugotovil, da je voda bolj primerna, saj je barvo potem veliko lažje odstraniti.

Za drgnenje uporabimo navadno vodo iz pipe (pomaga, če je topla). Če je barva preveč trdoživa, uporabimo alkohol (etanol 70%), ki ga dobimo v lekarni. Z različnimi čopiči dobimo različne efekte

Ponavadi naredim večje odrgnjene dele in se nato skoncentriram na manjše odkruške

V tem trenutku se res potrudite in se igrajte z različnimi čopiči, da dosežete različne efekte. Ne pozabite na zobotrebec in šivanko!  Seveda pomaga, če imate slikovno gradivo, kot naprimer ta slika

Najbolj  zanimiv mi je tretji tanki od zadaj. Po odrgnjenosti je nekje med zadnjim in predzadnjim. In tega sem kopiral

Trenutno stanje po drgnenju na celi maketi




In tako pridemo do naslednjega koraka – poudarjanje bele kamuflaže. Pri prejšnjem koraku je bela nanešena zelo na tanko in tako preveč prosojna. Če delamo zelo obrabljeno kamuflažo, pa lahko preskočimo ta del. Z isto Tamijino belo kot poprej  poudarimo nekatere dele, ki se nam zdijo preveč prosojni. Tako dobimo še bolj zanimiv izgled in več kontrasta.


In končno smo se prebili do naslednjega dela. Ta del mi je mogoče najbolj všeč, saj je zelo preprost in z njim dobimo odličen efekt. Žal slovenskega izraza ne poznam, v angleščini pa se mu reče mapping.

MAPPING
Tehnika je še ena v vrsti, ki povzroča nemalo skrivnosti. Neverjetno veliko tem najdemo, ko se ljudje sprašujejo, kaj hudiča je to. Mapping je, kot mnogo drugih, spopulariziral Mig Jimenez in je v osnovi zelo preprost trik. Z belo akrilno barvo slikamo raznolike, napravilne madeže na že obstoječo belo kamuflažno barvo. Beli barvi tako damo pridih starosti,saj trenutno stanje prikazuje preveč enakomerno in lepo kamuflažo. To je definitivno korak, ki ga nočete spustiti.
Za belo akrilno barvo sem uporabil Valejo Model color belo, razredčeno z vodo, v razmerju 1:3.

Začetno stanje


Začnemo nanašati razredčeno belo s čopičom

Enako naredimo tudi na spredni strani; začetno stanje

Delajmo postopoma in ne naenkrat

Smo že blizu končnemu izgledu




Ko končamo, si lahko oddahnemo, saj smo naredili zelo velik napredek. In tako pridemo še do ene zelo preproste tehnike, ki pa naredi veliko razliko na končnem izgledu.

NEGATIVNI ODKRUŠKI
Negativni odkruški so navadni odkruški, vendar se razlikujejo od njih po barvi glede na osnovno barvo. Če je osnovna barva v našem primeru zelena, bodo zeleni odkruški na beli kamuflaži pozitivni. Če pa barvamo bele odkruške na zeleno podlago pa so negativni.
Za odkruške uporabimo belo barvo, v mojem primeru Valejo Model Color, razredčeno 1 proti 1 z vodo. Uporabimo dokaj tanek čopič in se lotimo zadeve natanko tako kot z navadnimi odkruški. Probajmo pudariti oblike tanka, razne lopute, robove itd.

Ne pozabite na robove blatnikov, kar se velikokrat zgodi.  Pred ...

...in po

Poudarjanje robov




In dozdajšni napredek. Mogoče zgleda, da je do tukaj čisto preveč korakov, a kot vedno je opis tehnik veliko daljši, kot izvajanje v praksi. Za mapping in negativne čipe sem porabil dve uri časa. Zdaj pa nam preostane le zadnji del – staranje makete, ki pa zahteva svoj članek.





Zimske kamuflaže so nedvomno velik izziv maketarjem, saj se lahko pri njih res izživljamo. Za kakršnakoli vprašanja pustite komentar, pa bom poskusil čimprej odgovoriti. 

0 komentarji:

SVM TEKMA

1. in 2. 6. 2013

Arhiv

Spletni dnevniki

Oznake